Participants group A

Order list by:

Total number of participants: 111

Nat Name Sex Rat Club Lim
1 GM Matthew Sadler M 2671 S.G. Amersfoort  
2 GM Christian Bauer M 2630    
3 GM Ivan Sokolov M 2628 Charlois Europoort  
4 GM Sebastian Bogner M 2581    
5 GM Alexandr Fier M 2569    
6 GM Sipke Ernst M 2541 Groninger Combinatie  
7 GM Ruud Janssen M 2523 SV De Toren  
8 GM Roeland Pruijssers M 2501 Schaakstad Apeldoorn  
9 IM Koen Leenhouts M 2483 HWP  
10 IM Thomas Beerdsen M 2415 Schaakstad Apeldoorn  
11 IM Lars Stark M 2399 Voerendaal
12 Hemant mr. Sharma M 2399    
13 FM Hing Ting Lai M 2396 JSV Sissa  
14 Alexander Hilverda M 2396 SC Erlangen  
15 IM C R G Krishna M 2392    
16 FM Max Warmerdam M 2385 Venlo
17 FM Liam Vrolijk M 2378 Messemaker 1847  
18 IM Christian Braun M 2356 Voerendaal
19 FM Marcel Harff M 2356 Düsseldorfer SK  
20 IM Miikka Mäki-uuro M 2337    
21 FM Lars Vereggen M 2334 De Stukkenjagers  
22 FM Dirk van Dooren M 2333 HMC Den Bosch  
23 FM Angelo Damia M 2329    
24 FM Jürgen Kaufeld M 2320 Oberhausener SV 1887  
25 FM Roel Hamblok M 2312 D.J.C.
26 Rick Frischmann M 2308 SC Caissa Schwarzenbach  
27 Frederik Fries M 2307 SC Caissa Schwarzenbach  
28 FM Bob Beeke M 2298 ASV  
29 WGM Anne Haast F 2297 Stukkenjagers  
30 FM Arben Dardha M 2292 Hoboken  
31 FM Felix Klein M 2290 ASV Aachen  
32 FM Arno Bomans M 2283 Opwijk  
33 FM Fatih Baltic M 2275 SG Bochum 31  
34 Thomas Henrich M 2269 SK Marburg 1931  
35 FM Harold van Dijk M 2262 Krimpen aan den IJssel  
36 Peter Wilschut M 2252 SV Voorschoten  
37 Christian Bussard M 2251 Schachgemeinschaft Niederkassel e.V.  
38 FM Rao S.V. Srinath M 2251    
39 FM Stefan Tabak M 2246 Capelse S.V.  
40 FM Thomas Huesmann M 2244 Rochade Eupen-Kelmis  
41 Klaus Rybarczyk M 2244 SG Niederkassel  
42 FM Jasper Beukema M 2233 STB en Stukkenjagers  
43 Philipp Welzel M 2229 Ratinger Schachklub 1950  
44 Max Meessen M 2228 Sk Union Oldenburg  
45 Ruud Van Meegen M 2224 Voerendaal
46 FM Olaf Steffens M 2212 SV Werder Bremen von 1899  
47 FM Marc Overeem M 2212 Caissa Amsterdam  
48 Simon Elgersma M 2201 Lonneker  
49 Henk van Gool M 2191 Venlo
50 Joris Kokje M 2187 SV Paul Keres  
51 Tom Bus M 2182 Voerendaal
52 Mykyta Volkov M 2181 Schachfreunde Gerresheim  
53 Peter Ludwig M 2177 Klub Kölner Schachfreunde  
54 Atharva Godbole M 2172    
55 Raymond de Rooij M 2169 Paul Keres  
56 Pieter Verhoef M 2163 ASV  
57 Stief Gijsen M 2162 Rokade Westerlo  
58 FM Jaap Vogel M 2159 ASV  
59 Niklas van der Valk M 2157 Blerick
60 FM Tom Wiley M 2156 Europchess  
61 Ward Van Eetvelde M 2156 LSV-Chesspirant  
62 Frank Hoffmeister M 2154 Europchess  
63 FM Ian Thompson M 2152 CSC  
64 Eugen Heinert M 2151 Blerick
65 Anthony Cristian Mitran M 2142 Brasschaak  
66 WFM Hanne Goossens F 2142 Geelse SK  
67 Onno Elgersma M 2136 Almelo  
68 Alexander Nent M 2136 Ratinger Schachklub 1950  
69 Oliver Prestel M 2134 SC BEllheim  
70 Alexander Gress M 2130 SC Caissa Schwarzenbach  
71 René van Hassel M 2130 D.J.C.
72 Norbert Eßer M 2128 Sgem. 1955 Hochneukirch  
73 Maaike Keetman F 2127 De Waagtoren  
74 Jan Grewenig M 2126 SC Caissa Schwarzenbach  
75 CM Daniel Dardha M 2126 Hoboken  
76 Kevin Nguyen M 2123 Pathena Rotterdam  
77 Eduard Coenen M 2122 't Pionneke
78 Tom Van De Perre M 2120 Opwijk  
79 Ornett Stork M 2117 De Vrije Pion Vianen  
80 Nils Heinichen M 2116 SV Würselen  
81 Nagib Dahdah M 2114 Luxembourg 1915  
82 Joris Verhelst M 2110 LSV-Chesspirant  
83 Eduardo Semanat Planas M 2107 Europchess  
84 Brian S Johnson M 2105    
85 Markus Watzlawek M 2105 SV Eichlinghofen  
86 WIM Linda Jap Tjoen San F 2103 LSG  
87 Taylan Guelsen M 2102 SG Niederkassel  
88 Bas de Boer M 2102 Meppeler SV / Zwols SG  
89 Esper van Baar M 2102 Kennemer Combinatie  
90 Jan Bürmann M 2102 SC Caissa Schwarzenbach  
91 Eelke de Boer M 2100 Groninger Combinatie  
92 Yordi De Block M 2100 Gambiet Opwijk  
93 Daniel Fischer M 2098    
94 Wilbert Surewaard M 2098 Rokado  
95 Jacob Perrenet M 2098 Maastricht
96 Siegmund Kolthoff M 2090 Breloher SC  
97 Mark Vermeer M 2086 Capelse Schaakvereniging  
98 Christiaan Molenaar M 2081 Het Witte Paard  
99 Kim Yew Chan M 2080    
100 Dries Wedda M 2079 SV de Toren  
101 Wolfgang Scholzen M 2072 Turm Euskirchen  
102 Glenn Freer M 2069 Kerkrade
103 Jonas Hilwerda M 2068 SG Staunton  
104 Randy Van Houtte M 2063 De Wetterse Vrijpion  
105 Martin Villwock M 2062 SF Katernberg  
106 Edwyn Mesman M 2060 kennemer combinatie  
107 Dariusz Gorzinski M 2056 Maerkischer Springer Halver Schalksmuehl  
108 Marcel Schroer M 2054 Charlois Europoort  
109 Hans Hoornstra M 2051 Maastricht
110 Dennis van Leusden M 2050 SV Almere  
111 Dushyant Sharma M 2049    

This website is sponsored by:


Limburgse
Schaakbond