Participants groep A

Order list by:

Total number of participants: 137

Nat Name Sex Rat Club Lim
1 GM Sergey Fedorchuk M 2657 SG Discendo Discimus  
2 GM Erwin l' Ami M 2635 En Passant  
3 GM Christian Bauer M 2624 C.E. de Bois-Colombes  
4 GM Bartosz Socko M 2613    
5 GM Kamil Dragun M 2580    
6 GM Benjamin Bok M 2554 HMC Calder  
7 GM Sipke Ernst M 2523 Groninger Combinatie  
8 IM Jorden van Foreest M 2519 JSV Sissa  
9 GM Leif Erlend Johannessen M 2515 Oslo Schakselskap  
10 IM Twan Burg M 2507 HMC Den Bosch  
11 GM Martijn Dambacher M 2483 Blerick
12 IM Thomas Henrichs M 2471 SC Hansa Dortmund  
13 GM Ruud Janssen M 2464 SV De Toren / Het Zwarte Schaap  
14 IM Jan-Willem de Jong M 2457 LSG  
15 Michael Coenen M 2428 SG Hochneukirch  
16 IM Christian Braun M 2424 Voerendaal
17 IM Pavel Shkapenko M 2422    
18 IM Martin Martens M 2417 Pathena Rotterdam  
19 IM Koen Leenhouts M 2400 HWP Sas van Gent  
20 FM Jasper Broekmeulen M 2394 HMC Calder  
21 IM Alina l' Ami F 2381    
22 IM Etienne Goudriaan M 2372 Veenendaalse SV  
23 FM Peter Lombaers M 2371 Paul Keres  
24 IM Alexandre Vuilleumier M 2356 CE Genève  
25 Jasper Geurink M 2354 De Groninger Combinatie  
26 WGM Anne Haast F 2352 De Stukkenjagers  
27 IM David Miedema M 2348 UVS  
28 FM Stefan Beukema M 2347 STB / De Stukkenjagers  
29 WGM Bianca de Jong-Muhren F 2345 De Stukkenjagers / LSG  
30 FM Marcel Harff M 2344 Sgem. 1955 Hochneukirch  
31 FM Arben Dardha M 2343 Hoboken/Charlois Europoort  
32 FM Rob Schoorl M 2334 HMC Calder  
33 FM Pedro Ramon Martinez Reyes M 2322 Organizacion Deporte Es Vida  
34 Lucas van Foreest M 2312 JSV Sissa  
35 FM Frederic Decoster M 2303 Oostkamp  
36 FM Lars Vereggen M 2299 Utrecht  
37 FM Arno Bezemer M 2292    
38 FM Thomas Beerdsen M 2291 Schaakstad Apeldoorn  
39 FM Dirk van Dooren M 2284 DJK Aufwärts Aachen  
40 FM Patrick Driessens M 2278 Voerendaal
41 Max Warmerdam M 2278 Venlo
42 WIM Judith Fuchs F 2273 Hamburger SK  
43 FM Oscar van Veen M 2265 RSR Ivoren Toren  
44 Thomas Mollema M 2262 HMC Den Bosch  
45 Peter Ypma M 2260 Messemaker / Utrecht  
46 Elwin van der Auweraert M 2260 SV Voorschoten  
47 IM Emory Tate M 2256    
48 Peter Doggers M 2253 Caïssa-Eenhoorn  
49 Bob Beeke M 2250 ASV  
50 IM Tea Lanchava F 2250 Kennemer Combinatie  
51 Mees van Osch M 2248 SV de Toren  
52 Vincent Blom M 2243 SV Voorschoten  
53 Daan Zult M 2237 Caissa Eenhoorn  
54 Frank Hoffmeister M 2231 Europchess  
55 CM Adrian Roos M 2229 Het Witte Paard  
56 CM Joost Heltzel M 2224 't Pionneke
57 FM Thomas Huesmann M 2224 Rochade Eupen-Kelmis  
58 Dolf Meijer M 2223 RSR-Ivoren Toren  
59 Kevin Noiroux M 2218 Amay  
60 Simon Commercon M 2216 Speyer-Schwegenheim  
61 WFM Hanne Goossens F 2215 Geel  
62 Brent Burg M 2214 Dubbelschaak '97, HMC  
63 Thomas Henrich M 2208 SK Marburg  
64 Jan Balje M 2203 Groninger Combinatie  
65 FM Lennert Lenaerts M 2203 D.J.C.
66 FM Ian Thompson M 2202 Athenaeum  
67 Casper Schoppen M 2202 Utrecht  
68 Joost Offringa M 2202 Veenendaalse SV  
69 Bram van den Berg M 2199 De Stukkenjagers  
70 FM Wim Heemskerk M 2199 LSG  
71 FM Marc Overeem M 2194 Caissa Amsterdam  
72 Maaike Keetman F 2194 De Waagtoren  
73 Marcel Schroer M 2186 Charlois Europoort  
74 Midas Ratsma M 2182 Voorschoten  
75 Alef Boer M 2180 Unitas  
76 Ankit Majhi M 2178 Eindhovense SV  
77 Florian Jacobs M 2177 Zukertort Amstelveen  
78 Benjamin Nachbar M 2173 Voerendaal
79 FM Adrian Clemens M 2172 SV Unitas  
80 Joris Gerlagh M 2163 De Stukkenjagers/ STB  
81 Wilfried Harff M 2163 SG Hochneukirch  
82 FM Jaap Vogel M 2163 ASV  
83 Dennis Liedmann M 2157 SF Gerresheim  
84 Ivo Timmermans M 2157 Caïssa  
85 Peter Hulshof M 2154 SV Unitas  
86 Eugen Heinert M 2154 OSC Rheinhausen  
87 Frank Schleipfenbauer M 2153 ASV  
88 Ruud van Meegen M 2151 Leudal
89 Ynze Mengerink M 2146 D.J.C.
90 Sebastian Halfhide M 2136 SC Utrecht  
91 Eduard Coenen M 2129 't Pionneke
92 Niklas van der Valk M 2128 Godesberger SK  
93 Mykyta Volkov M 2126 Schachfreunde Gerresheim  
94 Joris Broekmeulen M 2124 HMC Calder  
95 Martin Wecker M 2122 Godesberger SK  
96 Wolfgang Weiler M 2121 Godesberger SK  
97 Roy van den Hatert M 2118 UVS  
98 Luc Zimmermann M 2113 Voerendaal
99 Tom Bus M 2111 Voerendaal
100 Markus Watzlawek M 2107 Schachverein Eichlinghofen  
101 Lendert van den Ouden M 2105 Charlois Europoort  
102 Sascha Schiffers M 2103 SV SF Aachen Hörn  
103 Eli Serbu M 2102 Wiesbadener Schachverein  
104 Ward van Eetvelde M 2102 LSV-Chesspirant  
105 Peter Kalisvaart M 2101 Landau Axel  
106 Bob Merx M 2099 Voerendaal
107 Ismael Tamer M 2093    
108 Frans Hoynck Van Papendrecht M 2091 SG Rijswijk  
109 Noud Lentjes M 2091 SV de Toren  
110 Kevin Nguyen M 2090 SV Krimpen a/d IJssel  
111 Paul Tromp M 2087 R.S.R. Ivoren Toren  
112 Wolfgang Scholzen M 2085 Turm Euskirchen  
113 Micha Jans M 2085 Meppeler SV  
114 Martin Müller M 2079 Europchess Brussels  
115 Jacob Perrenet M 2078 Maastricht
116 Tijmen Kampman M 2076 De Stukkenjagers/Veenendaalse SV  
117 Tom van de Perre M 2073 Opwijk  
118 Siegfried Coenen M 2054 SG Hochnaukirch  
119 Liam Vrolijk M 2045 Messemaker 1847  
120 Marius Gramb M 2045 Brühler SK 1920 e.V.  
121 Sourav Bhattacharjee M 2042 SV Veldhoven  
122 Nele Vanhuyse F 2035 Het Witte Pard Sas van Gent  
123 Pieter Verhoef M 2027 ASV  
124 Patrick Boons M 2024 Boey Temse  
125 Maarten van Laatum M 2023 Maastricht
126 Patrick Nauts M 2022 AMAY  
127 Roland Stiefel M 2019 SSV Vimaria Weimar  
128 Ronald Ritsema M 2012 Caissa-Eenhoorn  
129 Diana Dalemans F 2012 Voerendaal
130 Frans Vreugdenhil M 2009 WSC/DD/Schaakmat/Leithen/LSG  
131 Kedem Gutkind M 2005 S. Landau  
132 Bert Boons M 2000 Boey Temse  
133 Sander Bachaus M 1996 Brunssum
134 Daniela Drose F 1977 Aachener SV 1856  
135 Sander Boogaard M 1970 De Raadsheer  
136 FM Juan Pablo de Mey M 1969 MSV  
137 Joris Kokje M 1960 Moira Domtoren  

This website is sponsored by:


Limburgse
Schaakbond